15:16 Як запобігти отруєнню чадним газом | |
Кожного року з настанням холодів зростає кількість отруєнь чадним газом. За щільно зачинених вікон у холодну погоду обмежується циркуляція свіжого повітря. Якщо до цього додати несправне обладнання чи погано працюючу вентиляцію або закриту заслінку при пічному опаленні, відбувається утворення та накопичування чадного газу. Чадний газ не має ані кольору, ані запаху. Визначити його концентрацію в приміщенні без спеціальних приладів неможливо. Потрапляючи в організм під час дихання, газ проникає з легенів в кровоносну систему, де з'єднується з гемоглобіном. При цьому гемоглобін втрачає здатність переносити кисень із легень до тканин, що призводить до кисневого голодування. У першу чергу страждає мозок, а через зниження вмісту кисню в крові настає задуха. Отруєння газом, будь то чадний газ, чи газ побутовий, є вкрай небезпечним. Відповідно до ступеня впливу і його тривалості, визначаються наступні ускладнення, провоковані впливом газу:
Що довше людина вдихає газ, то серйозніші симптоми можуть виникнути. Навіть в невеликих концентраціях протягом тривалого часу, вдихання газу може мати серйозні наслідки для здоров’я. Отруєння чадним газом небезпечне для всіх, але найбільш вразливі маленькі діти, вагітні жінки та люди з хронічними хворобами серця чи органів дихання. Найчастіше отруєння побутовим і чадним газом відбувається серед дітей, залишених без належного нагляду, сплячих людей і людей, що знаходяться в стані наркотичного або алкогольного сп'яніння. А якщо людина перебуває у бадьорому стані, може відчувати головний біль, запаморочення, шум у вухах, мерехтіння в очах, нудоту. Часто стан описують “ніби чоло обручем стиснуло”, “у скронях стукає”. Досить часто отруєння чадним газом виникають внаслідок пожежі. Симптоми отруєння чадним газом не завжди очевидні, особливо при його низькій концентрації. Вони можуть бути схожі на грип чи харчове отруєння. Але на відміну від грипу, отруєння чадним газом не викликає підвищення температури. Найбільш поширений симптом при отруєнні чадним газом — головний біль. Також людина, яка отруїлась чадним газом, може відчувати запаморочення та втому, утруднене дихання, задишку, сухий кашель, нудоту та блювоту. Тривалий вплив низьких доз чадного газу може призвести до появи неврологічних симптомів — проблем з мисленням та концентрацією чи появи емоційних змін у поведінці, до прикладу, людина стає роздратованою, схильна приймати імпульсивні та нераціональні рішення. Більш серйозні симптоми — втрата рівноваги, зору, порушення пам’яті або ж втрата свідомості. Це може статися всього протягом двох(!) годин, якщо у повітрі буде велика концентрація чадного газу. Якщо ви відчуваєте ці симптоми і підозрюєте, що причиною може бути чадний газ, перш за все — вимкніть усі прилади, крім електричних та відкрийте вікна, щоби впустити в приміщення свіже повітря. Якщо погано почуваєтесь — зверніться до лікаря! Перша допомога при отруєнні. Об’єктивно оцінити ситуацію та її тяжкість можуть тільки медичні працівники, тому необхідно відразу викликати швидку допомогу.
Далі лікарі самі проведуть діагностику, введуть антидот і приймуть рішення про необхідність госпіталізації. Щоби уникнути отруєння чадним газом: ❖ Для обігріву помешкання використовуйте лише ті прилади, які для цього призначені, до прикладу, не використовуйте газову плиту для обігріву приміщення. Що робити, щоб захистити себе і своїх близьких від отруєння? Номер один у списку профілактичних заходів – суворе дотримання правил протипожежної безпеки. Люди часто недбало ставляться до цих правил, провокуючи нещасні випадки.
| |
Переглядів: 533 | |
Всього коментарів: 0 | |