В перший день літа в багатьох країнах відзначається Міжнародний день захисту дітей - прекрасне свято радості та надії. Адже саме в дітях ми хочемо бачити здійснення своїх мрій і сподівань. Прагнемо, щоб вони росли здоровими та радісними, прославляли свої родини і рідний край. День захисту дітей - це добре і радісне свято. Разом з тим, це один з найважливіших днів у календарі, який покликаний нагадати нам, дорослим, про відповідальність за благополуччя і щастя дітей. Діти – найдорожче багатство кожної людини. Вони майбутнє держави, яке формується у сьогоденні. Заради їх щастя ми готові долати всі труднощі і перешкоди. В них – надія на щасливе майбутнє наших сімей, всього українського роду. Саме тому треба замислитись та згадати про те, що потрібно дотримуватися і поважати права кожної дитини – маленького чоловічка, за якого дорослі повинні бути у відповіді.
Міжнародний день захисту дітей пропонований і офіційно заснований Конгресом міжнародної демократичної федерації жінок у 1949 році. Перше святкування дитячого дня було призначено на 1 червня 1950 року, в той раз його відзначили в 51 країні світу. ООН позитивно поставилася до ініціативи творців свята і взяла активну участь у забезпеченні безпечного майбутнього юного покоління. 20 листопада 1959 року була прийнята «Декларація прав дитини», а у 1989 році — «Конвенція прав дитини». В Україні День захисту дітей встановлено відповідно до Указу Президента України від 30 травня 1998 року № 568/98 і відзначається щорічно 1 червня. В цей день проводиться багато заходів для дітей та батьків, різні конкурси та фестивалі, але не слід забувати що захист дитини – це щоденна кропітка праця.
27 вересня 1991 року в Україні набула чинності Конвенція ООН про права дитини, згідно з якою кожна держава зобов'язана поважати та заохочувати право дитини на всебічну участь у культурному і творчому житті, забезпечувати їй повноцінне дозвілля та відпочинок, сприяти наданню їй відповідних можливостей для цього, а стаття 24 цієї Конвенції визнає право дитини на користування найбільш досконалими послугами системи охорони здоров'я та засобами лікування хвороб і відновлення здоров'я, які реально може забезпечити держава. Діти мають право бути захищеними від багатьох інфекційних хвороб за допомогою щеплень, мають право на повноцінне харчування, зокрема на грудне вигодовування з народження, мають право на відпочинок. Цією конвенцією також чітко визначено, що дитина має право на захист від фізичного та психічного насильства.
В Центрі первинної медико-санітарної допомоги Бахмутської міської ради на обліку знаходяться 13556 дітей від народження до 18 років, крім того 559 дітей переселенців. Засмучує той факт, що значно знизилась народжуваність. Якщо в минулому році в перші три місяці народилось 157 дітей, то за перші три місяці 2017 року народилось лише112 дітей. Всі амбулаторії закладу забезпечені достатньою кількістю вакцин для захисту дітей від вакцинокерованих інфекцій. Проводяться профілактичні огляди, згідно віку та стану здоров’я всього дитячого населення. В дитячих санаторіях МОЗ України та обласного підпорядкування з початку 2017 безкоштовно проліковано 21 дитину.
Однак на першому місці в переліку речей, від яких дітей необхідно захищати, стоїть сімейне насильство. Підняти руку на дитину є нормою для багатьох дорослих, особливо в родинах, які опинились у складних життєвих обставинах. Фізичне насилля трапляється частіше, ніж психологічне, але руку піднімають переважно на малих дітей. Підлітків б’ють не так часто – радше тиснуть психологічно. Медичні працівники первинки постійно працюють в родинах, які опинились у складних життєвих обставинах, щодо створення належних умов догляду та виховання дітей.
Саме сім’я створює людину. Вона дає навички поведінки, вподобань, закладає культурні та моральні цінності, без наявності яких людство просто загине. Сім’я дає можливість дітям рости щасливими, вчитися, займатися улюбленою справою і в майбутньому стати хорошими батьками і громадянами своєї країни. А ми будемо допомагати рости їм здоровими.
Нехай діти зростають на благо України щасливими та впевненими у прийдешньому дні. Нехай їх щирий, життєрадісний, веселий сміх завжди радує дорослих та наповнює наше життя щастям. І найкращою винагородою нам будуть усміхнені обличчя та сяючі очі малечі.
Конвенція ООН про права дитини
|