17 жовтня 2017 року в м. Бахмут було проведено регіональний навчальний семінар для головних лікарів та адміністраторів медичних закладів первинної ланки. Захід ініційований Міністерством охорони здоров’я України з метою підтримки запуску eHealth.
Що таке система eHealth?
Електронна система охорони здоров’я eHealth – це система, яка допомагає пацієнтам отримувати, а лікарям – надавати якісні медичні послуги. А ще – дозволяє контролювати, наскільки ефективно витрачаються виділені на охорону здоров’я державні кошти і запобігати зловживанням.
Це – складна система, яка буде поступово впроваджуватися протягом кількох років. Спочатку вона охопить первинну ланку медицини – сімейних лікарів, терапевтів та педіатрів. Пацієнти укладатимуть декларації із обраними лікарями, і лікарі реєструватимуть ці декларації в системі.
Таким чином, держава зможе оплачувати лікарю за кожного пацієнта, а пацієнт отримає гарантовані державою безкоштовні медичні послуги. Так система eHealth допоможе реалізувати принцип “гроші ходять за пацієнтом”.
У майбутньому система eHealth дасть можливість кожному швидко отримати свою медичну інформацію, а лікарям – правильно ставити діагноз з урахуванням цілісної картини здоров’я пацієнта. Вже не буде потреби в паперових медичних картах і друкованих довідках, які губляться і забуваються. Лікарі виписуватимуть електронні рецепти, які не можна буде ні загубити, ні підробити. Система міститиме всю медичну історію пацієнта, і вона буде доступна як пацієнту, так і його лікарям – все, як на долоні. А державні органи розумітимуть, куди слід витрачати державні кошти, щоб це приносило максимум користі, адже система накопичуватиме велику кількість статистики про захворювання і лікування. В результаті українці будуть отримувати за державний кошт більше якісних медичних послуг.
В Україні система складатиметься з центрального компонента (він відповідатиме за централізоване зберігання та обробку інформації) та медичних інформаційних систем (МІС), які лікарні та поліклініки можуть обирати на ринку і встановлювати в себе. Центральний компонент буде контролювати держава. За експлуатацію системи eHealth буде відповідати створене з цією метою державне підприємство. Разом вони вимагатимуть від розробників МІС строго дотримуватися вимог до надійності, безпеки та конфіденційності даних, якими їхні системи обмінюватимуться з центральним компонентом. Система також пройде сертифікацію Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України.
Медичні заклади зможуть обирати будь-яку медичну інформаційну систему з-поміж тих, які пройшли перевірку і підключилися до центрального компонента системи eHealth. При цьому комерційні МІСи гарантовано надають базовий пакет електронних сервісів.
Із повним переліком МІСів можна ознайомитися на сайті системи eHealth.
Систему eHealth розробляє та впроваджує Проектний офіс, створений громадськими організаціями Transparency International та Всеукраїнська мережа ЛЖВ. Систему створюють українські ІТ-фахівці коштом міжнародних донорів – Світового банку, урядів США та Канади, Глобального Фонду та інших. Проектний офіс співпрацює з Міністерством охорони здоров’я на основі Меморандуму.
Експерти Проектного офісу при Міністерстві охорони здоров’я та професійних організацій навчали лікарів Донеччини та Луганщини роботі з eHealth. Електронна система охорони здоров’я стане обов’язковою з серпня 2018 року, але готуватися до її впровадження заклади міста почали ще минулого літа. Вже сьогодні до eHealth приєдналися 5 закладів Луганської області та 32 заклади Донецької. У тому числі - "Центр первинної медичної (медико-санітарної) допомоги Бахмутської міської ради".
На семінарі були розглянуті наступні питання:
- Етапи запуску пілоту eHealth . «Червоні» та «Зелені» списки. Верифікація.
- Правові аспекти. Основні правові документи, що регулюють питання електронної системи охорони здоров’я. Правова база та етапи тестової експлуатації.
- Нові ролі адміністраторів ЦПМД в умовах нової системи фінансування. Порівняльний аналіз бюджету ЦПМД на місяць на основі «Червоних» та «Зелених» списків пацієнтів.
- Впровадження системи eHealth ЦПМД як проект. Ключові завдання: навчання персоналу та визначення необхідних ресурсів.
- Ролі працівників закладу ПМСД в eHealth . Етапи впровадження eHealth. Медичні інформаційні системи, визначення та функції, список МІС, які пройшли тестування та приєдналися до системи eHealth.
- Ярмарка МІС. Представники розробників медичних інформаційних систем презентували свої програмні продукти.
Головні лікарі спілкувалися з розробниками - командою Проектного офісу при Міністерстві охорони здоров’я - про те, якою вони б хотіли бачити систему в майбутньому.
Під час семінару було розглянуто юридичні, фінансові, організаційні та технічні питання, щодо підключення системи. Також були надані відповіді на питання слухачів, заслухані доповіді представників компаній, що є виробниками медичних інформаційних систем про їх функціональність та ринкові переваги.
Під час семінару багато уваги було приділено саме практичним питанням переходу на нову систему державної компенсації медичним закладам за надану первинну медичну допомогу.
Варто відзначити виступ представника Харківської експертної групи Олени Решетняк. Був надан порівняний аналіз бюджету ЦПМСД на місяць на основі "Червоних" та "Зелених" списків пацієнтів. Також були розглянуті економічні та фінансові інструменти регулювання діяльності підприємства.
Проектний офіс надавав та продовжує надавати відповіді та враховувати інформацію з регіонів у коригування законодавства.
|