м.Бахмут вул. О.Сибірцева, буд.15
+38(0627)488001, +38(095)2924404, +38(050)3290230

09:03
Наркоманія серед молоді

Проблема наркотизації сучасної молоді настільки гостра, що вживання неповнолітніми, юнаками і дівчатами наркотичних речовин стає небезпечним соціальним явищем. 60-70 відсотків усіх правопорушень і злочинів молодь скоює у стані алкогольного сп’яніння.

Наркотик – це психоактивна речовина (ПАР), яка при вживанні впливає на органи сприйняття (зір, слух, смак, нюх), а також мислення, почуття і поведінку людини .

Основні види ПАР :

 ♦ канабіноїди (наркотики, виготовлені з коноплі);

♦ опіоїдні наркотики (мак, його похідні чи інші наркотики, які діють подібним чином);

♦ психостимулятори (кокаїн, амфетаміни і т.д.);

♦ галюциногени (синтетичні – ЛСД, природні – гриби);

♦ снодійно-седативні;

♦ летючі розчинники (бензин, клей і т.д.);

♦ алкоголь;

♦ нікотин.

Наркотизм (або адиктивна поведінка) – на відміну від наркоманії, розглядається як зловживання рядом речовин, які змінюють свідомість, але до того, як почнуть діяти механізми психологічної та фізичної залежності. Поняття «наркотизм» також включає ряд елементів наркотичної субкультури в навколишньому середовищі.

Наркоманія – хвороба, яка викликана систематичним вживанням наркотиків, що виявляється синдромом зміни реактивності, психічною і фізичною залежністю, а також деякими іншими психотичними та соціальними феноменами.

Синдром психічної залежності – сукупність симптомів, які вказують на те, що людина не бачить свого існування без вживання наркотиків (взаємодія із собою, життям, з іншими людьми). Синдром фізичної залежності – сукупність симптомів, які вказують на те, що наркотик став основою процесу обміну речовин в організмі. Якщо дана речовина перестає потрапляти в організм – настає абстинентний синдром, для подолання якого знову необхідний наркотик, і доза може постійно зростати. Наркозалежна людина – людина, яка систематично вживає наркотики. Споживання ін’єкційних речовин (СІН) – введення наркотиків в організм людини шляхом ін’єкції (як внутрішньом’язово, так і внутрішньовенно).

Приклади фізичних наслідків споживання і наркотиків:

♦ Передозування і залежність: у випадку з вживанням ін’єкційних наркотиків існує більша небезпека передозування і виникнення залежності, ніж при неін’єкційному способі.

♦ Інфікування крові: ВІЛ-інфекція, гепатити B і C, сифіліс, пошкодження вен, місцеве і системне бактеріальне зараження, втрата кінцівок або втрата їх функціональності.

♦ Ураження внутрішніх органів, наприклад, печінки, нирок тощо через сильну токсичність прийнятих препаратів.

 ♦ Захворювання, пов’язані зі способом життя та матеріальним становищем, наприклад, часті пневмонії, відмороження, туберкульоз; проблеми з шлунково-кишковим трактом внаслідок поганого харчування; відсутність необхідних санітарних умов може викликати місцеве зараження, грибки, екземи тощо.

Приклади психологічних наслідків споживання  наркотиків:

♦ Проблеми з психікою: залежать більше від наркотику, ніж від способу його вживання. Інтелектуальне отупіння, деградація, розвиток психозів.

♦ Виникнення психічної залежності – це сукупність поведінкових, когнітивних (пов’язаних з мисленням і пам’ятю) і фізичних порушень, які можуть розвинутися після систематичного споживання ПАР. Індивідум відчуває непереборне бажання спожити речовини і вже не здатний контролювати ні своє бажання, ні характер споживання.

ТЕСТ.Визнач, чи є у тебе залежність? Визначись та обери відповідь «так» чи «ні» щодо кожного з представлених нижче запитань:

  • Ти коли-небудь вживав наркотики (або алкоголь) в більшій кількості, ніж збирався?
  • Ти коли-небудь вживав наркотики (або алкоголь) довше, ніж збирався?
  • Чи є у тебе зараз (або чи було в минулому) завзяте бажання зменшити або контролювати прийом наркотиків (або алкоголю)?
  • Чи доводилося тобі коли-небудь пропускати важливі справи через те, що ти був у стані наркотичного сп’яніння, «ломки» або похмілля?
  • Чи пропускав ти коли-небудь роботу, чи відмовлявся від планів щось зробити або відпочити заради вживання наркотиків або алкоголю (самостійно або у компанії)?
  • Чи були у тебе якісь фізичні, психологічні чи соціальні проблеми (пов’язані зі спілкуванням з оточенням, навчанням, роботою), які з’явилися або посилилися через прийом наркотиків (або алкоголю)?
  • Чи продовжував ти вживати наркотики (або алкоголь), незважаючи на те, що вони викликали або погіршували фізичні, психологічні чи соціальні проблеми?
  • Чи зросла твоя толерантність (можливість вживати більшу кількість наркотиків (або алкоголю), не відчуваючи сп’яніння) з часу початку вживання?
  • Чи відчував ти коли-небудь фізичний дискомфорт або нездужання на наступний день після вживання наркотиків (або алкоголю)?
  • Чи доводилося тобі коли-небудь вживати наркотики (або алкоголь), щоб уникнути нездужання або зняти «ломку»?

Якщо на три або більше з цих питань ти відповів «ТАК», у тебе можливо є ознаки залежності. Якщо ти відповів на шість і більше питань «ТАК», ти безумовно залежний. Якщо ти відповів «ТАК» на дев’ять і більше питань, ти знаходишся на розвиненій стадії залежності.

 

Переглядів: 780 | Додав: itbahmut
Всього коментарів: 0
avatar