м.Бахмут вул. О.Сибірцева, буд.15
+38(0627)488001, +38(095)2924404, +38(050)3290230

10:27
Комп’ютер та зір

Щодня мільйони людей проводять свій робочий день перед екраном монітора, і професій, зв'язаних з використанням комп'ютера надалі стає все більше і більше. Крім того, багато хто не тільки працює за комп'ютером в офісі, але і проводить за ним вільний час вдома.

Оскільки комп'ютер став невід'ємною частиною нашого життя, навряд чи більшість людей від нього відмовиться, і на даний час вченими розроблені рекомендації, виконання яких допоможе запобігти виникненню «синдрому комп'ютерного зору».

Американські лікарі ще в 1998 році ввели термін «комп'ютерний зоровий синдром» — специфічне порушення зору у людей, які проводять багато часу перед монітором. На даний час під синдромом комп'ютерного зору розуміються не тільки проблеми власне зору, але весь спектр проблем організму, які виникають в результаті роботи за комп’ютером.

У процесі роботи на комп'ютері або по її закінченні цілком здорова людина з нормальним зором починає відчувати певний дискомфорт, у неї виникають:

  • Тимчасова короткозорість (погіршення зору вдалину після того, як ви відвели погляд від комп'ютера);
  • Відчуття сухості або навіть біль в очах;
  • Почервоніння очей;
  • Погіршення нічного зору після роботи на комп'ютері;
  • Головні болі під час або після роботи на комп'ютері;
  • Болі в області шиї, плечей, або болі в спині

Лікарями давно ведеться вивчення шкоди комп'ютера для здоров'я очей, але поки не знайдено доказу того, що він може бути винуватцем серйозних захворювань, наприклад, глаукоми. Але доведено, що при недотриманні правил роботи за комп'ютером, прогресує короткозорість.

Особливу увагу треба приділяти роботі за комп'ютером дітей , оскільки у них ще не повністю зміцнілі м'язи, які керують очима. Крім цього діти можуть стати дуже дратівливими або млявими.

Однак коли у дитини спостерігається розвиток короткозорості, то основна причина тут криється не тільки в комп'ютері. Величезна роль у зниженні гостроти зору належить, по-перше, спадковості, а по-друге  в неправильно організованому місці роботи за комп'ютером, особливо коли дитина працює за ноутбуком або планшетом.

Для того, щоб знизити навантаження на зір дітей під час перебування за монітором комп'ютера

- обмежте  час, який дитина проводить за комп'ютером без перерви.

- кожні 30 хвилин робіть 10-15-ти хвилинні паузи. Ідеальна пауза – це фізична активність і прогулянки на свіжому повітрі.

- дошкільнятам рекомендується проводити за комп'ютером максимум   півгодини на день з невеликою перервою.

- дітям шкільного віку можна збільшити цей період часу до двох годин.

Існують нескладні правила, які допоможуть зменшити негативний вплив роботи за комп'ютером:

  • освітлення кімнати повинно бути слабкіше, ніж звичайне офісне. Для цього варто лише опустити жалюзі або закрити вікна шторами. Також можна зменшити кількість ламп або використовувати лампи, що мають меншу потужність. Монітор повинен розташовуватися так, щоб вікна були розташовані збоку, а не спереду або ззаду монітора. Світло настільної лампи не повинно сліпити Вам очі або падати на екран монітора.
  • Дуже важливо відрегулювати положення монітора і комп'ютерного крісла або стільця, інакше у Вас до кінця робочого дня буде боліти спина або шия, а можливо і голова.
  • Монітор повинен розташовуватися нижче рівня очей на 10-20 градусів, на відстані 50-70см. Необхідно враховувати, що чим більше розмір монітора, тим далі він повинен знаходитися від очей.
  • Для того щоб запобігти сухості очей – кліпайте частіше і використовуйте при необхідності зволожуючі (змащувальні) краплі для очей.
  • Не забувайте про вітаміни групи В, такі необхідні для здоров'я очей і про природні помічникі нашого зору моркву, чорниці, селеру, петрушку. Серйозні захворювання вилікувати вони, швидше за все, не зможуть, але чудово підійдуть для профілактики. Найважливішим для зору є вітамін В2.
  • Необхідно пам'ятати, що вводячи в свій раціон будь-які обмеження (дієти, голодування), ми неминуче прирікаємо свій організм на вітамінний та мікроелементний голод. Чим більш суворі обмеження тим більший дефіцит.
  • Для відпочинку очей, під час роботи, бажано частіше дивитися вдалину.

 

Безперервно працюючи за монітором комп'ютера, необхідно давати очам відпочинок кожні 20 – 30 хвилин. Переводимо погляд на віддалений об'єкт за вікном або в кімнаті) і дивимося кілька секунд на нього. Регулярно виконуючи цю просту вправу, очі будуть втомлюватися значно менше. При виконанні цієї вправи не забувайте моргати.

Щогодини влаштовуйте короткі перерви на 5 хвилин, під час яких розімніть шию, плечі, ноги, походіть, потягніться.

 Пропонуємо прості вправи для очей:

В.п. для виконання вправ – стоячі або сидячі, спина пряма, плечі нерухомі

 

  • Рухи очима по горизонталі справа - наліво, потім навпаки  зліва -  направо.
  • Коливальні рухи очима по вертикалі вгору – вниз, потім знизу – вгору.
  • Інтенсивні стискання та розтискання повік у швидкому темпі.
  • Кругові рухи очима в правий бік, потім у лівий бік,
  • Кругові, вращальні рухи очима в правий бік, потім вліво, як би окреслюючи лежачу цифру 8.
  • Часті кліпання очима, без зусилля та напруги.
Переглядів: 625 | Додав: artcpmsd
Всього коментарів: 0
avatar