м.Бахмут вул. О.Сибірцева, буд.15
+38(0627)488001, +38(095)2924404, +38(050)3290230

15:54
ЯК ВБЕРЕГТИСЬ ВІД ПЕРЕОХОЛОДЖЕННЯ

 

Настали холоди, а разом з ними і небезпека отримати переохолодження, а при тривалому впливі на деякі частини тіла низьких температур повітря, снігу, льоду, води, охолодженого металу та ін. можуть виникнути відмороження.

І для цього не потрібна наднизька температура, зокрема, як -20°С. Температура, при якій можна переохолодитися, може бути навіть плюсовою. При цьому температура тіла знижується до 35°С і нижче. Тривалий вплив низьких температур призводить до замерзання, функції організму пригнічуються, а потім і зовсім згасають.

 

Є кілька простих правил, які дозволять вам уникнути переохолодження та відморожень:

  • одягайтеся як «капуста» — тобто одягніть на себе кілька легких кофт замість однієї теплої. Це попередить пітливість, яка на морозі небезпечна. Якщо стане жарко, завжди можна зняти одну з кофт, при цьому між шарами одягу завжди є прошарки повітря, які відмінно утримують тепло. З цих же міркувань одяг має бути цілком вільним;
  • не виходьте на мороз без рукавиць, шапки і шарфа. Щоки і підборіддя можна захистити шарфом;
  • тісне взуття, відсутність устілки, сирі брудні шкарпетки часто служать основною передумовою для появи потертостей і відмороження. Особливу увагу до взуття необхідно приділяти тим, у кого часто пітніють ноги. У чоботи потрібно покласти теплі устілки, а замість бавовняних шкарпеток вдягнути вовняні - вони вбирають вологу, залишаючи ноги сухими;
  • по можливості заходьте кожні півгодини-годину у тепле приміщення, якщо ви проводите цілий день на вулиці;
  • візьміть із собою термос із гарячою кавою, чаєм чи супом;
  • у вітряну холодну погоду перед виходом на вулицю відкриті ділянки тіла змажте спеціальним кремом, салом або тваринним маслом (але не зволожуючим і рослинним!);
  • не носіть важких предметів (сумок, кошиків тощо), які здавлюють судини, зокрема рук, що сприяє замерзанню;
  • не носіть на морозі металевих (у тому числі золотих, срібних) прикрас кілець, сережок і т. д.
  • повернувшись додому після довготривалої прогулянки по морозу, обов'язково впевніться у відсутності відморожень кінцівок, спини, вух, носа і т. д.;
  • якщо у вас заглухла машина далеко від населеного пункту або в незнайомій для вас місцевості, краще залишатися в машині, викликати допомогу по телефону або чекати, поки по дорозі пройде інший автомобіль;
  • зимою в дорозі слід пам'ятати, що сніг є дуже поганим провідником тепла, тому під час хуртовини краще закопатися в сніг, чекаючи, поки вона пройде, ніж блукати з небезпекою заблукати і замерзнути;
  • ховайтеся від вітру — ймовірність відмороження на вітру значно вище;
  • слід враховувати, що у дітей терморегуляція організму ще не повністю налаштована, а у літніх людей і при деяких хворобах ця функція буває порушена. Ці категорії більш схильні до переохолодження і відмороженню, і це слід враховувати при плануванні прогулянки. Відпускаючи дитину гуляти в мороз на вулиці, пам'ятайте, що їй бажано кожні 15-20 хвилин повертатися в тепло і зігріватися.
  • не перевтомлюйтеся. Втомлена людина швидше піддається переохолодженню. Як правило, люди, відчувши, що починають замерзати, рухаються дуже активно. Але це також не зовсім розумно, тому що енергія використовується дуже швидко, а сили треба поновлювати. Отож ворушіться, але не надто інтенсивно;
  • слідкуйте за прогнозом погоди.

 

Категорично не можна

  • Торкатися металу, як голими руками, так і язиком.
  • Вживати спиртне, тому що алкоголь розширює судини на поверхні тіла, що призводить до швидших втрат тепла. Нікотин також не найкращий помічник у боротьбі з холодом через свій згубний вплив на стін судин.

Як зігріти себе на морозі

  • Зробіть кілька глибоких нахилів вперед або пройдіть деяку відстань сильно зігнувшись у попереку, щоб кров прилила до голови.
     
  • Руки та ноги зігрівають широкими різкими махами прямих кінцівок які «заганяють» кров в капіляри, покачати ногою вперед-назад, немов маятником. Чим ширше і енергійніше махи, тим швидше йде зігрівання. Зазвичай буває достатньо 40-50 рухів. Коли відігрівання супроводжується сильним болем у кінчиках пальців, немов на шкіру хлюпнули окропом, це означає що пальці «повертаються до життя».
     
  • Для загального зігрівання зробіть активну зарядку, наприклад присідання, біг на місці, віджимання.

Не варто думати, що переохолодження мине саме по собі. Як тільки з'явилися його ознаки - воскові плями та оніміння шкіри, негайно перейдіть у тепле приміщення.

 

Перша допомога при переохолодженні нескладна - зігрійтеся, посидьте у теплому приміщенні кілька годин, поїжте. Категорично забороняється алкоголь і кава!

 

У разі відмороження слід негайно звернутися до лікаря. У крайньому випадку, до цього треба перевдягнутися: зняти мокрий одяг і загорнутися в теплі простирадла та ковдри. Не можна чіпати обморожені ділянки тіла.

 

Ні в якому разі не можна зігрівати уражену поверхню тіла гарячою водою, або біля гарячих батарей, тому що це може призвести до значного поглиблення ураження.

 

Обов'язково пийте якомога більше рідини - будь-які теплі напої, крім алкоголю. Вони відновлять нормальну температуру тіла та покращать циркуляцію крові.

 

НЕГАЙНО ЗВЕРНІТЬСЯ ЗА КВАЛІФІКОВАНОЮ ДОПОМОГОЮ!

Переглядів: 479 | Додав: artcpmsd
Всього коментарів: 0
avatar