Артеріальна гіпертензія (або іншими словами гіпертонічна хвороба) є одним з найбільш розповсюджених хронічних захворювань і у світі, і в Україні. За даними МОЗ України кожен 3-й дорослий в Україні має підвищений артеріальний тиск (АТ).
За статистикою, серед всіх викликів лікарів практично половина - це дзвінки людей з серцево-судинними захворюваннями. Кожному третьому з них лікарі ставлять діагноз гіпертонічний криз. Своєчасно проведена перша допомога при цьому недузі запобігає розвитку незворотніх процесів, які зачіпають серце, центральну нервову систему і великі кровоносні судини.
Кожному гіпертоніку дуже важливо навчитися оцінювати ступінь тяжкості і прогнозувати можливий перебіг кризу. Зробити це можна тільки в контакті і під наглядом свого лікуючого лікаря, розробивши індивідуальний план дій.
Цією інформацією повинні володіти всі гіпертоніки і їх близькі, тому що домашня перша допомога в більшості випадків може врятувати пацієнту життя.
Характерних цифр тиск при нападі гіпертонічної кризи не має, вони суто індивідуальні. Важливо не ДО яких відміток підвищується АТ, а ЯК швидко. Саме швидкість підвищення тиску відрізняє гіпертонічний криз від звичайного високого артеріального тиску при гіпертонічній хворобі. Що ж провокує розвиток цього стану?
Як правило, гіпертонічний криз розвивається
- при нерегулярному прийомі антигіпертензивних засобів;
- різкому припиненні прийому антигіпертензивних засобів;
- може бути першим проявом гіпертонічної хвороби.
Специфічні симптоми розвитку гіпертонічного кризу: сильна дратівливість; виражені симптоми стенокардії; припливи; порушення зору (пелена, туман, мушки перед очима); блідість шкіри і озноб, що змінюються почервонінням обличчя і припливів жару.
Виявивши всі ознаки наближення кризу, слід пам'ятати найважливіше правило надання першої медичної допомоги в цьому випадку - ТИСК НЕОБХІДНО ЗНИЖУВАТИ ПОСТУПОВО. Тому допускається прийом тільки того препарату, який призначив лікар для постійного лікування. При цьому збільшувати дозування не можна.
При розвитку симптомів гіпертонічного кризу необхідно:
- Припинити фізичне навантаження і заспокоїтися. Сісти або прилягти з піднятою головою, виміряти артеріальний тиск.
- Вимірювати артеріальний тиск кожні 20-30 хвилин із записом в щоденнику.
- Якщо гіпертонічний криз вже був раніше прийміть препарати, рекомендовані лікарем. (Наприклад «Каптоприл» 25 мг 1 таб. або « Каптопресс» ½ таб. - під язик).
- Бажано, щоб тиск знижувався поступово і нормалізувався протягом 2-6 годин в залежності від вихідного рівня.
- Якщо на тлі кризу чи до нього з'явилося відчуття страху, нервове збудження - прийміть заспокійливі препарати (валеріана, корвалол).
Важливо пам'ятати, що виклик «швидкої допомоги» до дому необхідний при ускладненому кризі і неефективності самостійно прийнятих ліків.
«Швидку допомогу» потрібно негайно викликати в наступних випадках:
- вперше виник гіпертонічний криз;
- поява таких тривожних симптомів, як загрудинний біль, виражена задишка, запаморочення, слабкість, перебої в роботі серця, порушення руху кінцівок;
- якщо протягом 60 хвилин відсутній ефект від проведеної лікарської терапії.
Після того як Вам вдалося впоратися з гіпертонічним кризом самостійно або за допомогою лікарів швидкої допомоги, обов'язково зверніться в амбулаторію до свого сімейного лікаря! Адже одним із основних умов профілактики гіпертонічного кризу є регулярний прийом препаратів, які нормалізують артеріальний тиск. |