Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) зробила темою Всесвітнього дня здоров'я 7 квітня 2017 року боротьбу з депресією.
Депресію називають хворобою ХХІ ст., хоча симптоми, які згодом підлаштували під неї, відомі ще з давніх часів. Нудьга, апатія, хандра, «депресняк» –звичні в лексиконі сучасного українця слова, що виражають найпоширеніший сьогодні душевний стан людини. Крім того, у людей, які страждають на депресію, зазвичай присутні кілька з перерахованих нижче симптомів: брак енергії, зниження апетиту, сонливість або безсоння, тривога, зниження концентрації, нерішучість, занепокоєння, відчуття власної нікчемності, провини або розпачу, а також думки про заподіяння собі шкоди або самогубство.
В Україні 6,3% загальної чисельностi населення (майже 3 мiльйони осiб!) мають таку проблему. А ще трохи бiльше вiд 3% (майже 1,5 мiльйона осiб) страждають вiд тривожного неврозу. Про це поiнформувала свiт у своїй доповiдi Всесвiтня органiзацiя охорони здоров'я. Загалом, у свiтi вiд депресiї страждає бiльше нiж 322 мiльйони людей, вiд тривожного неврозу - ще 264 мiльйони. Депресiя є основною причиною самогубств, яких скоюють приблизно 800 тисяч на рiк. У ВООЗ звертають увагу на стрiмке поширення депресiї: за останнi 10 рокiв кiлькiсть випадкiв збiльшилася майже на 20%. Нерiдко її дiагностують у дiтей i пiдлiткiв у вiцi до 15 рокiв. Проте це лише офіційні дані.
Найбільша небезпека цієї недуги в тому, що вона здатна тривалий час залишатися без належної уваги як збоку хворої особи, так і з боку її оточення. Така непримітність з часом може мати найтрагічніші наслідки, починаючи від серйозних психічних розладів і закінчуючи самогубством, але нажаль в нас дуже низька культура психологiчної допомоги. Українцям соромно звертатися по допомогу до психолога або психотерапевта. Людина нашої культури радше дочекається того стану, коли її насильно зв'язану завезуть у психiатричну лiкарню ніж звернеться до лікаря. Але для людини, яка живе з депресією, розмова з тим, кому вона довіряє, часто може стати першим кроком на шляху до лікування і одужання.
ВООЗ виявила міцні зв'язки між депресією і іншими неінфекційними розладами та захворюваннями. Депресія підвищує ризик розвитку таких хвороб, як діабет і хвороби серця; і навпаки, люди з такими порушеннями здоров'я піддаються підвищеному ризику розвитку депресії. Також почуття занепокоєння і депресія можуть збільшити ризик виникнення ракових захворювань.
Тож зверніть увагу:
- Депресія може трапитися в кожної людини.
- Депресія – це не прояв слабкості.
- Депресія піддається лікуванню за допомогою розмовної психотерапії або антидепресантами, або ж поєднанням цих двох методів.
Що Ви можете зробити, якщо вам здається, що у вас депресія:
- Поділіться вашими почуттями з людиною, якій ви довіряєте. Більшість людей відчувають себе краще після розмови з кимось, хто турбується про них.
- Зверніться за допомогою до фахівця. Для початку доречно звернутися до дільничного або сімейного лікаря.
- Пам'ятайте, що з правильною допомогою ви можете одужати.
- Продовжуйте займатися тими речами, які приносили вам задоволення до хвороби.
- Уникайте самоізоляції. Залишайтеся на зв'язку з сім'єю і друзями.
- Регулярно займайтеся фізичними вправами, навіть якщо мова йде про невелику прогулянку.
- Дотримуйтеся звичайного режиму харчування і сну.
- Прийміть той факт, що у вас, можливо, депресія і відповідним чином скорегуйте свої очікування. У такому стані у вас може не бути сил, щоб робити всі речі в тому ж обсязі, що і раніше.
- Уникайте або виключіть вживання алкоголю і утримайтеся від використання заборонених психотропних або наркотичних засобів, оскільки вони можуть посилити депресію.
- Якщо у вас з'явилися думки про самогубство, негайно зверніться до когось за допомогою.
Пам'ятайте: депресія піддається лікуванню.
Якщо вам здається, що у вас депресія,
зверніться по допомогу.
|