м.Бахмут вул. О.Сибірцева, буд.15
+38(0627)488001, +38(095)2924404, +38(050)3290230

17:19
Березень - місячник профілактики туберкульозу

Щороку 24 березня всі країни світу відзначають Всесвітній день боротьби з туберкульозом

Туберкульоз залишається найбільш смертоносною інфекційною хворобою у світі.  Щороку вона вражає понад 9 млн осіб і забирає близько півтора мільйона життів. Найбільшу, і без перебільшення глобальну, загрозу становлять туберкульоз із лікарською стійкістю до протитуберкульозних препаратів та ко-інфекція туберкульоз/ВІЛ-інфекція.

Україна, за даними ВООЗ, є одним із лідерів у світовому рейтингу захворюваності та смертності від туберкульозу та посідає п’яте місце у світі та  друге місце у Європі за цими показниками.

В середньому щороку реєструють 30 тис. нових випадків захворювання на туберкульоз, при цьому ще близько 25% випадків залишаються невиявленими. ВООЗ внесла Україну до списку 30 країн світу з найвищим тягарем мультирезистентного туберкульозу.
     
Один хворий на туберкульоз може інфікувати в середньому 10-15 здорових осіб, а якщо він знаходиться  в школі, магазині чи в громадському транспорті, то більше.  Це сприяє значному поширенню цієї хвороби.

За інформацією фахівців протитуберкульозного диспансера м. Бахмут епідемія туберкульозу характеризується як триєдина епідемія. Це означає, що вона містить три складових:

  1. Перша складова включає зростання захворюваності на типовий туберкульоз.
  2. Друга складова епідемії зумовлена хіміорезистентним туберкульозом, яка поширюється швидкими темпами і створює велику небезпеку.
  3. Третя складова епідемії зумовлена туберкульозом на тлі синдрому набутого імунодефіциту (СНІДу) та у інфікованих вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ).

Отже, туберкульоз – це не тільки медична проблема. Від медиків у боротьбі з туберкульозом залежить біля 15-20%, решта від Уряду, від добробуту народу, від його рівня життя.

Туберкульоз – проблема соціальна, яка віддзеркалює соціально-економічний стан країни, культурно-освітній рівень та благополуччя населення, ступень розвитку охорони здоров’я, у тому числі і фтизіатричної служби.

На сьогодні на обліку в протитуберкульозному диспансері м. Бахмут знаходиться 338 осіб, з них хворі активними формами туберкульозу 113 осіб, з яких 1 дитина.

Симптомів туберкульозу, які притаманні лише цій недузі немає. Однак, кожен лікар і кожен громадянин повинен знати, що при туберкульозі легень можуть бути такі ознаки:

  • Кашель протягом 3 тижнів і більше.
  • Зниження маси тіла (схуднення).
  • Слабкість, втомлювальність.
  • Субфібрилітет ( підвищення температури тіла до 37,2-37,50 С).
  • Потіння вночі.
  • Біль в грудній клітці.
  • Задишка.
  • Погіршення апетиту.
  • Кровохаркання.

При прояві будь-яких із зазначених симптомів кожна людина повинна звернутись до лікаря, щоб пройти обстеження. Для своєчасної діагностики туберкульозу всі діти  віком від 4 до 14 років  повинні проходити щорічну туберкулінодіагностику, тобто пробу Манту. Все доросле населення повинно раз на рік обстежуватися методом флюорографії.   


Профілактика туберкульозу має бути така:

  1. Уникати прямих контактів з хворим на туберкульоз.
  2. Користуватися особистими предметами гігієни.
  3. Вести здоровий спосіб життя.
  4. Оберігати себе від ВІЛ-інфекції, уникати випадкових статевих стосунків, користуватися презервативами.

Отже, туберкульоз – це інфекційна, соціально небезпечна хвороба, яка викликається мікобактеріями туберкульозу. Краще остерігатися туберкульозу, аніж лікувати його.
Чим раніше виявлений хворий на туберкульоз, тим ефективніше його лікування.

Бережіть своє здоров’я! Ваше здоров’я – у Ваших руках.

Підготовлено за матеріалами сайту КЛПУ "Міський протитуберкульозний диспансер м. Бахмут"

 

Переглядів: 734 | Додав: itbahmut
Всього коментарів: 0
avatar