15:30 28 лютого – Міжнародний день боротьби з орфанними захворюваннями | |
Щорічно, в останній день лютого світ визначає Міжнародний день боротьби з орфанними захворюваннями. Рідкісними, або орфанними, називаються хвороби та генетично детерміновані стани, що мають хронічний прогресуючий перебіг і зустрічаються один випадок на 2000 населення. Зокрема, до таких хвороб належать муковісцидоз, хвороба Гоше, хвороба Фабрі, хвороба Помпе, целіакія та багато інших. Близько 80% орфанних хвороб виникає на генетичному рівні. Решта розвивається через онкологічні та онкогематологічні хвороби, інфекції, автоімунні захворювання.
За даними Світової статистики 50% хворих на рідкісні захворювання – це діти, 10% з них доживають лише до п’яти років, 12% – до 15 років, 50% стають інвалідами, кожен п’ятий страждає від болю, кожен має моторну, інтелектуальну чи сенсорну недостатність, кожен третій потребує сторонньої допомоги у повсякденному житті. Зрозуміло, що ця проблема має величезне економічне та соціальне значення для суспільства.
Термін «орфанні хвороби» використовується з січня 1983 року, коли у США був прийнятий закон Orphan Drug Act, який визначив 1600 рідкісних хвороб, причини виникнення та лікування яких були маловивченими. На сьогодні, за даними Європейського комітету експертів з рідкісних захворювань, у світі ідентифіковано приблизно вісім тисяч рідкісних захворювань, з них понад п’ять тисяч є спадковими. В грудні 2015 року МОЗ України затвердило відповідний Перелік рідкісних (орфанних) захворювань. Найголовнішою проблемою для пацієнтів із орфанними захворюваннями є питання раннього виявлення та висока вартість лікування. Водночас для багатьох хвороб взагалі не існує специфічного лікування, і воно обмежується симптоматичною терапією. На даний час на обліку у м.Бахмут перебуває 45 дітей та 3296 дорослих із рідкісним захворюванням. Протягом минулого року виявлено 3 нових випадків захворювання дітей та 249 дорослих. 92.8% виявлених захворювань складаюсь рідкісні злоякісні новоутворення.
З метою отримання та обміну інформації, доступу до діагностики, забезпечення лікуванням, покращення якості життя пацієнти створюють громадські організації, що представляють інтереси груп хворих з певною рідкісною хворобою, наприклад, такі як Громадська спілка «Орфанні захворювання України», фонд «Діти із спинальною м’язовою дистрофією» та інші. Проблема хворих на орфанні хвороби у тому, що їх надто мало. Через це їх часто не помічає як держава, так і благодійні організації. Проте саме хворі на рідкісні хвороби потребують щоденної фінансової та моральної підтримки, адже їхні захворювання невиліковні та мають значний вплив на життя. | |
Переглядів: 588 | |
Всього коментарів: 0 | |