09:39 14 листопада – Всесвітній День боротьби з цукровим діабетом | |
Ця дата є символічною. 14 листопада – це день народження канадського лікаря Фредеріка Бантінга, який є відкривачем інсуліну. До того ж, саме цей чоловік зробив перший рятівний укол хворому хлопчику. Ін'єкція дала початок лікування діабету і стала значним проривом у медицині. За своє відкриття талановитий лікар був нагороджений Нобелівською премією, якою він поділився зі своїм напарником, і присвячений в лицарі. Але нащадки вирішили по-своєму віддячити лікареві, заснувавши свято в день його народження.
1-й тип найчастіше зустрічається у дітей. При такій формі хвороби клітини підшлункової залози виробляють дуже малу кількість гормону інсуліну, і організм не справляється з розщепленням цукру. Причина цього типу діабету невідома, хоча дуже часто така форма діабету є спадковою, тому в даний час його не можна запобігти. Постійна спрага, особливо нічна – один з перших ознак діабету у дитини. Також батьки повинні насторожитися, якщо у малюка часті і рясні сечовипускання. У дітей при діабеті часто невідповідно підвищується апетит, причому змінюються уподобання в їжі. При цьому «вовчий апетит» супроводжується втратою у вазі. Бувають і зовнішні прояви: слизові оболонки порожнини рота і носа стають сухими, на шкірі статевих органів виступає роздратування. При наявності хоча б однієї з цих ознак, терміново зверніться до свого дільничного або сімейного лікаря для обстеження та подальшого спостереження. Діабет 1-го типу вимагає постійного поповнення організму інсуліном ззовні – за допомогою ін'єкцій(інсуліну). На диспансерному обліку у дитячого лікаря - ендокринолога на даний час знаходиться 31 дитина: 27 - м.Бахмут, 2 - Часів Яр, 2- Соледар. Найменшій дитині - 4 роки. Діабет 2-го типу (неінсулінозалежний) – найбільш поширений. Хворіють їм зазвичай в середньому віці – близько 40 років і старше. Фактор ризику – повнота і неправильне харчування. Підшлункова залоза інсулін-то виробляє, але через порушення обміну речовин глюкоза не може повністю проникнути в клітини й накопичується в крові. Вміст цукру в крові зростає, і з'являються ознаки діабету. До недавнього часу діабет цього типу спостерігався лише серед дорослих, але в даний час він вражає і дітей. «Цукрова» хвороба нерідко виникає від несолодкого життя: в 20-25% випадків діабет розвивається на тлі хронічних побутових стресів. Вчені виділяють три головні причини, що сприяють розвитку діабету з точки зору психосоматики: • посттравматичні депресії. Вони можуть розвиватися після якогось важкого потрясіння, коли організм як би зависає в стані шоку, хоча ситуація вже пішла в минуле. У цьому стані вся ендокринна система працює на межі; • підвищена тривожність. Організм людини в стані панічної атаки дуже швидко спалює цукор, інсулін ледве встигає прибувати. Ось чому багатьом для того, щоб впоратися з нервозністю і тривогою, шалено хочеться з'їсти чого-небудь солодкого. В результаті – залежність від солодкого і порушення вироблення інсуліну. • хронічні проблеми в сім'ї, які люди воліють приховувати роками. Найбільш часті ситуації дуже банальні: алкоголізм або зради чоловіка. Особливо погано на стан підшлункової залози впливають нестабільність і почуття панічного очікування. Іноді для того, щоб нормалізувати рівень цукру в крові, потрібен лише душевний спокій. Для здорової людини рівень цукру в крові в нормі натще становить 3,3-5,5 ммоль/л. Після їжі рівень цукру в крові в нормі може підвищуватися до 7,8 ммоль/л, але не вище!
• Нормалізувати вагу тіла і підтримувати її; • Провести корекцію харчування: ні – солодощам, жирному, солоному, алкоголю; так – продуктам, що містять клітковину (хліб з цілісного зерна, крупи, овочі, фрукти, натуральні соки, горіхи); • Бути фізично активним ; • Позбутися шкідливих звичок (паління, вживання алкоголю).
Завдяки профілактичним оглядам мешканців м.Бахмуту, Соледара та Часів Яру за 9 місяців 2016 року виявлено 115 осіб з підвищеним змістом цукру в крові. За такий же період 2015 року – 110. Діагностування діабету здійснюється на ранніх етапах за допомогою недорогого тестування крові. Дане тестування можна пройти в Центрі первинної медико-санітарної допомоги за направленням сімейного або дільничного лікаря, а так само під час виїзду мобільної амбулаторії. Своєчасне обстеження, прості заходи з підтримки здорового способу життя допоможуть відтермінуванню діабету типу 2, а також його основному лікуванню. | |
Переглядів: 600 | |
Всього коментарів: 0 | |