м.Бахмут вул. О.Сибірцева, буд.15
+38(0627)488001, +38(095)2924404, +38(050)3290230

09:39
14 листопада – Всесвітній День боротьби з цукровим діабетом

Ця дата є символічною. 14 листопада – це день народження канадського лікаря Фредеріка Бантінга, який є відкривачем інсуліну. До того ж, саме цей чоловік зробив перший рятівний укол хворому хлопчику. Ін'єкція дала початок лікування діабету і стала значним проривом у медицині. За своє відкриття талановитий лікар був нагороджений Нобелівською премією, якою він поділився зі своїм напарником, і присвячений в лицарі. Але нащадки вирішили по-своєму віддячити лікареві, заснувавши свято в день його народження.
Провідний спеціаліст ВООЗ по боротьбі з діабетом Етьєн Коло стверджує, що діабет являє собою тиху хворобу, яка йде по світу «нещадним маршем». Медик переконаний, що людство просто зобов'язане зупинити такий хід хвороби.


Цілим рядом негативних наслідків обертається для людини нездатність регулювати рівень цукру в крові. Значно збільшується ризик виникнення інфаркту, інсульту, ниркової недостатності. Високий рівень цукру може привести до втрати зору, стати причиною ампутації кінцівок, викликати ускладнення при пологах. У списку захворювань, які є причиною смерті за кількістю померлих людей цукровий діабет стоїть на восьмому місці. Щорічно від діабету помирає 1,5 мільйона осіб, ще 2,2 мільйона хворих помирає від хвороб, безпосередньо пов'язаних з високим рівнем цукру в крові.


 


Цукровий діабет — це хронічна хвороба, що розвивається в тих випадках, коли підшлункова залоза не виробляє достатньо інсуліну (1 тип) або коли організм не може ефективно використовувати вироблений ним інсулін (2-й тип). Інсулін — це гормон, який регулює рівень змісту цукру в крові. Загальним результатом неконтрольованого діабету є гіперглікемія, або підвищений рівень вмісту цукру в крові, що з часом призводить до серйозного пошкодження багатьох систем організму, особливо нервів і кровоносних судин.

1-й тип найчастіше зустрічається у дітей. При такій формі хвороби клітини підшлункової залози виробляють дуже малу кількість гормону інсуліну, і організм не справляється з розщепленням цукру. Причина цього типу діабету невідома, хоча дуже часто така форма діабету є спадковою, тому в даний час його не можна запобігти.

Постійна спрага, особливо нічна – один з перших ознак діабету у дитини. Також батьки повинні насторожитися, якщо у малюка часті і рясні сечовипускання. У дітей при діабеті часто невідповідно підвищується апетит, причому змінюються уподобання в їжі. При цьому «вовчий апетит» супроводжується втратою у вазі. Бувають і зовнішні прояви: слизові оболонки порожнини рота і носа стають сухими, на шкірі статевих органів виступає роздратування. При наявності хоча б однієї з цих ознак, терміново зверніться до свого дільничного або сімейного лікаря для обстеження та подальшого спостереження.

Діабет 1-го типу вимагає постійного поповнення організму інсуліном ззовні – за допомогою ін'єкцій(інсуліну). На диспансерному обліку у дитячого лікаря -  ендокринолога на даний час знаходиться 31 дитина: 27 - м.Бахмут, 2 - Часів Яр, 2- Соледар. Найменшій дитині - 4 роки.

Діабет 2-го типу (неінсулінозалежний) – найбільш поширений. Хворіють їм зазвичай в середньому віці – близько 40 років і старше. Фактор ризику – повнота і неправильне харчування. Підшлункова залоза інсулін-то виробляє, але через порушення обміну речовин глюкоза не може повністю проникнути в клітини й накопичується в крові. Вміст цукру в крові зростає, і з'являються ознаки діабету. До недавнього часу діабет цього типу спостерігався лише серед дорослих, але в даний час він вражає і дітей.

«Цукрова» хвороба нерідко виникає від несолодкого життя: в 20-25% випадків діабет розвивається на тлі хронічних побутових стресів. Вчені виділяють три головні причини, що сприяють розвитку діабету з точки зору психосоматики:

• посттравматичні депресії. Вони можуть розвиватися після якогось важкого потрясіння, коли організм як би зависає в стані шоку, хоча ситуація вже пішла в минуле. У цьому стані вся ендокринна система працює на межі;

• підвищена тривожність. Організм людини в стані панічної атаки дуже швидко спалює цукор, інсулін ледве встигає прибувати. Ось чому багатьом для того, щоб впоратися з нервозністю і тривогою, шалено хочеться з'їсти чого-небудь солодкого. В результаті – залежність від солодкого і порушення вироблення інсуліну.

• хронічні проблеми в сім'ї, які люди воліють приховувати роками. Найбільш часті ситуації дуже банальні: алкоголізм або зради чоловіка. Особливо погано на стан підшлункової залози впливають нестабільність і почуття панічного очікування. Іноді для того, щоб нормалізувати рівень цукру в крові, потрібен лише душевний спокій.

Для здорової людини рівень цукру в крові в нормі натще становить 3,3-5,5 ммоль/л. Після їжі рівень цукру в крові в нормі може підвищуватися до 7,8 ммоль/л, але не вище!


Для профілактиці цукрового діабету необхідно наступне:

• Нормалізувати вагу тіла і підтримувати її;

• Провести корекцію харчування: ні – солодощам, жирному, солоному, алкоголю; так – продуктам, що містять клітковину (хліб з цілісного зерна, крупи, овочі, фрукти, натуральні соки, горіхи);

• Бути фізично активним ;

• Позбутися  шкідливих звичок (паління, вживання алкоголю).

 

Завдяки профілактичним оглядам мешканців м.Бахмуту,  Соледара  та Часів Яру за 9 місяців 2016 року виявлено 115 осіб з підвищеним змістом цукру в крові.  За такий же період 2015 року – 110.

Діагностування діабету здійснюється на ранніх етапах за допомогою недорогого тестування крові.

Дане тестування можна пройти в Центрі первинної медико-санітарної допомоги за направленням сімейного або дільничного лікаря, а так само під час виїзду мобільної амбулаторії.

Своєчасне обстеження, прості заходи з підтримки здорового способу життя допоможуть відтермінуванню діабету типу 2, а також  його основному  лікуванню.             

Переглядів: 600 | Додав: artcpmsd
Всього коментарів: 0
avatar