м.Бахмут вул. О.Сибірцева, буд.15
+38(0627)488001, +38(095)2924404, +38(050)3290230

14:43
12 травня - Всесвітній день боротьби з гіпертонією

Щорічно, починаючи з 2005 року в усьому світі в другу суботу травня з ініціативи Всесвітньої організації охорони здоров’я у співпраці зі Всесвітньою лігою боротьби з гіпертонією проводиться Всесвітній день боротьби з гіпертонією. В період    2013-2018 рр. тема Всесвітнього дня боротьби з гіпертонією – «Знай цифри свого артеріального тиску!».

Метою проведення цього Дня є інформування населення про важливість своєчасного виявлення та лікування гіпертонії, її можливих серйозних ускладнень, а також про заходи профілактики даного захворювання.

За оцінками ВООЗ, 17,5 млн осіб щороку помирають від інфаркту міокарда та інсульту, однак переконливі наукові дані свідчать, що близько 80% таких смертей можна уникнути.

Артеріальна гіпертонія (АГ, гіпертензія, гіпертонічна хвороба) – це захворювання серцево-судинної системи, яке проявляється систематичним підвищенням артеріального тиску. Чим вищий показник кров’яного тиску, тим складніше працює серце. Якщо хвороба не контролюється, артеріальна гіпертензія може викликати серцеві напади, гіпертрофію серця і врешті-решт призвести до серцевої недостатності. У кровоносних судинах можуть утворитися випинання стінок (аневризми), викликані високим тиском, що підвищує ймовірність тромбозу і розривів.

Про стійке підвищення тиску говорять в тому випадку, якщо воно спостерігається при повторних вимірах не менше ніж 2-3 рази в різні дні протягом декількох тижнів.

За даними статистики у м. Бахмут  станом на 01.01.2018 р. зареєстровані   19 804  хворих на гіпертонічну хворобу (у 2017 р. – 19 833), вперше у 2017 р. виявлені 1 285 хворих. Серед них 766 (60%) – це жінки.

В амбулаторіях Центру стало вже традицією проведення днів вимірювання артеріального тиску в рамках Всесвітнього дня  боротьби з гіпертонією. В цьому році вони будуть проведені 15-17 травня.

До факторів ризику, які можуть спровокувати розвиток гіпертонічної хвороби відносяться:

  •  спадкова схильність;
  • вік (старше 50 років) і стать (ризик розвитку гіпертонії у жінок молодого та середнього віку нижче, ніж у чоловіків);
  • надмірна вага внаслідок порушення обміну речовин, ендокринних захворювань, малорухливого способу життя;
  • підвищений рівень холестерину в крові;
  • стрес протягом тривалого періоду;
  • наявність супутніх захворювань (цукровий діабет, подагра, ревматоїдний артрит), а також перенесені черепно-мозкові травми, інфекційні захворювання;
  • шкідливі звички – зловживання спиртним, тривалий стаж куріння;
  • вживання кухонної солі в кількості, що перевищує фізіологічну норму.

Про наявність підвищеного артеріального тиску свідчать наступні симптоми: головний біль, запаморочення; шум у вухах; прискорене серцебиття, болі в області серця; задишка; порушення зору – мушки перед очима, туман, пелена; нудота, блювота; почервоніння обличчя, озноб, пітливість, тривога, дратівливість, зниження працездатності.

Приблизно у третини хворих артеріальною гіпертонією захворювання ускладнюється гіпертонічними кризами, що характеризуються раптовим вираженим підвищенням артеріального тиску (до 220/120 мм рт. ст. і вище). Гіпертонічні кризи супроводжуються не лише нейровегетативними розладами, а й серйозними, органічними змінами в організмі, перед усім, в головному мозку, серці, нирках  т. і.

Спровокувати його можуть стресові стани, фізичне навантаження, припинення прийому гіпотензивних препаратів. Під час нападу людина може відчувати сильний головний біль, порушення зору (аж до часткового випадання полів зору), нудоту, іноді блювоту, відчуття жару,  стискаючі болі за грудиною, задишку.

Крім того, артеріальна гіпертонія може призвести до серйозних ускладнень, а саме: інсульт, інфаркт міокарда, атеросклероз, серцева недостатність, ниркова недостатність, хронічне порушення мозкового кровообігу, ускладнення цукрового діабету і т.д.

Імовірність розвитку артеріальної гіпертонії та її ускладнень може бути зведена до мінімуму при дотриманні правил здорового життя. Для цього лише   потрібно підтримувати нормальну масу тіла, і в першу чергу не мати збільшеного в розмірах живота, їсти менше солі, збільшувати фізичну активність, відмовитися від паління. Це абсолютно реально в житті і підтверджено методами доказової медицини. А своєчасне виявлення артеріальної гіпертонії дає можливість уникнути ускладнень.

Особи, які страждають на гіпертонію, повинні постійно контролювати свій стан, а саме:

  • вести регулярний контроль артеріального тиску;
  • контролювати вміст цукру в крові, рівня холестерину в крові і рівня альбуміну в сечі;
  • дотримуватись медичних рекомендацій, регулярно і своєчасно приймати  лікарські засоби. Кількість і дози препаратів для нормалізації тиску визначає тільки лікар з урахуванням рівня артеріального тиску і наявності супутніх захворювань;
  • зменшити споживання солоної їжі. Добова норма солі для хворого з артеріальною гіпертонією становить не більше 5 г, а у віці старше 60 років – 3 г.

Якщо у Вас вперше виявлений  підвищений артеріальний тиск необхідно звернутися до сімейного лікаря й пройти відповідне обстеження.  Якщо діагноз підтвердиться, в жодному разі не займатися самолікуванням.

Пам’ятайте! Єдиного і універсального засобу лікування і профілактики артеріальної гіпертензії не існує. Провідне значення в успішному лікуванні артеріальної гіпертензії має довіра до свого лікаря та виконання його рекомендацій.

Переглядів: 430 | Додав: itbahmut
Всього коментарів: 0
avatar